O nama

Tko smo?

Udruga za promicanje održivog načina življenja “Gredica” je neprofitna organizacija sa sjedištem u Varaždinu. Osnovni cilj djelovanja udruge je promicati i u praksi realizirati praktična lokalna rješenja vezana uz široko područje održivog načina življenja.

Udruga je u javnosti prepoznata ponajviše po uspješnom projektu društvenog vrta pod nazivom Čudesni vrtovi, koji trenutno okuplja više od 100 građana s područja Varaždina.

Udruga za promicanje održivog načina življenja “Gredica” osnovana je 18. ožujka 2012. godine.

Misija

Mi smo udruga građana koja provođenjem edukativnih i praktičnih aktivnosti promiče održiv način življenja i izgradnju zdrave zajednice.

Vizija

Samoodrživo društvo čije su središnje vrijednosti briga za ljude i briga za okoliš.

PROJEKTI I AKTIVNOSTI

Urbani vrtovi

Već u svojoj prvoj godini djelovanja, 2012. godine, Udruga je, u suradnji i uz podršku Grada Varaždina, realizirala projekt ekološkog društvenog vrta pod nazivom “Čudesni vrtovi”. Projekt je naišao na izniman odjek u hrvatskoj javnosti (gotovo dvije stotine medijskih isječaka) i za njega je Udruga dobila međunarodno priznanje SozialMarie, koji se dodjeljuje za društvene inovacije. Vrtovi danas okupljaju stotinjak korisnika (građana i njihovih obitelji) koji zajedno vrtlare i druže se te za svoje osobne potrebe proizvode ekološko voće i povrće. Vrtovi su opremljeni s devet alatnica ispunjenih pripadajućim zajedničkim alatom i strojevima, zatim sa osam vrtnih pumpi, ograđeni su te je na zajedničkim površinama posađeno 50-ak stabala i grmova voćki.

Udruga Gredica osnovana 2012. kada je na zapuštenom i obraslom građevinskom zemljištu u vlasništvu Grada Varaždina ukupne površine 13000m2 osnovala gradske urbane vrtove “Čudesni vrtovi”. Čudesni vrtovi su gradski vrtovi zajednice osnovani su u proljeće 2012. godine kao pionirski poduhvat u Hrvatskoj temeljen na primjerima pozitivne prakse iz cijelog svijeta, te su potaknuli osnivanje mnogih sličnih vrtova diljem Hrvatske.

Udruga je sredstvima donacija vrtove uredila infrastrukturno tako da zadovoljava osnovne potrebe malih vrtlara te omogućila svojim članovima da tamo samostalno uzgajaju zdravu hranu, educiraju se, druže i rekreiraju. Time je zapušteno građevinsko zemljište dobilo dodanu vrijednost i postalo poligon sinergije zdravog života, rekreacije, vrtlarstva, edukacije i druženja zainteresiranih građana članova udruge.

Kroz 12 godina broj obitelji koji vrtlare u Čudesnim vrtovima kreće se oko 100 godišnje. Vrtovi doprinose poboljšanju kvalitete života svojih korisnika ne samo u financijskom smislu – uzgojem vlastitog voća i povrća, već i u zdravstvenom – prehrana zdravim ekološkim namirnicama iz vlastitog uzgoja; te omogućuju rekreaciju na otvorenome i socijalizaciju i društveno uključivanje često marginaliziranih skupina- umirovljenika od kojih je velik broj korisnika vrtova.

Za ovaj društveno inovativan program udruga Gredica dobila je 2 priznanja

 – 2012. – ZABA donacije u kategoriji društvene inovacije -1.mjesto,

 – 2013. SozialMarie – 3.mjesto – međunarodna nagrada za društvene inovacije.

Potaknuti velikim interesom građana, 2020.godine osnivamo još jedan društveni vrt – Zlatni vrtovi, na sjevernom dijelu grada veličine 6311m2 u kojem vrtlari 58 obitelji.

U područje aktivnosti udruge ulazi i organizacija edukacija, radionica i razmjena sjemenja čime kontinuirano radimo na podizanju svijesti o važnosti ekološke poljoprivrede, očuvanju autohtonih sorti, podršci lokalnim OPG-ima, te edukaciju šire zainteresirane javnosti organizacijom praktičnih radionica, predavanja i razmjena sjemenja.

U 2019./2020 Godini provodimo projekt “Mali vrt za održivo sutra” sufinanciran iz programa Švicarsko- hrvatskog partnerstva koji provodi Ured za udruge VRH i Grada Varaždina, kroz koji radimo na edukaciji učenika nižih razreda osnovnih škola grada Varaždina o održivom razvoju kroz ekološko vrtlarstvo i osnivamo  i opremamo 4 školska vrta. U Projektu je sudjelovalo 521 učenik te je održano više od 200 radionica za učenike, nastavnike i članove udruge o temama održivosti kroz ekološko vrtlarstvo, uzgoju bilja, razumnom korištenju resursa, očuvanju autohotonog sjemenja i slično.

2019. Provodili smo projekt “Održivost i zdravlje” financiran od Grada Varaždina kroz koji  je 125 građana/ki educirano istaknuto da pomišljaju o svakodnevnim izborima i navikama u odnosu na nastojanje da živimo što je moguće održivije i u skladu s tim zdravije i kvalitetnije. Kao dodanu vrijednost istaknuli bismo inicijativu”Zero waste – kavica” koji se spontano organizirao prilikom radionice održane 02.11.2019. (Zero waste – kako živjeti bez otpada) te je trajao do kraja provedbe projekta tijekom održavanja radionica.

2018. Godine provodimo projekt “Zdrava hrana iz zdravog vrta” financiran od Grada Varaždina u kojem učenici škole partnera VI:OŠ uče o osnovama biovrtlarstva, uzgoja hrane i razvijaju pozitivan odnos prema zdravoj hrani koju sami uzgoje. Provedeno je 15 radionica, a u projektu je sudjelovalo 120 učenika.

Od 2012. – 2024. Redovito organiziramo proljetnu razmjenu ekološkog sjemenja za građane grada Varaždina na kojoj su  stotine građana/vrtlara obnovili ili obogatili svoje zalihe autohtonog sjemenja voća, povrća i raznog cvijeća i bilje. Time smo aktivno poduprli očuvanje autohtonog domaćeg sjemenja, potaknuti građane da aktivno razmišljaju o važnosti i očuvanju bioraznolikosti kao i  da participiraju u tome kroz uzgoj u vlastitim vrtovima.

Od 2012 – 2024.organizacija radionica, predavanja i edukacija iz područja očuvanja bioraznolikosti, autohtonog sjemenja i organskog vrtlarstva. 

Udruga upravlja zemljištem veličine gotovo 2ha – 13000m2 u Biškupcu na kojem se nalaze Čudesni vrtovi, te 6311m2 na kojem se nalaze Zlatni vrtovi. Tijekom 2019.

Udruga ima odličnu suradnju sa jedinicama lokalne samouprave – Grad Varaždin redovito podupire i financijski i institucionalno naše aktivnosti, kao i Varaždinska županija. Surađujemo kroz partnerstva sa lokalnim osnovnim školama, te smo kroz osnivanje urbanih vrtova utjecali, podržali i pomogli  na nacionalnom nivou na mnoge akcije gradova i srodnih udruga u sličnim aktivnostima. 

Utječemo i na pozitivne promjene unutar gradske legislative, te je Varaždin jedini grad u Hrvatskoj koji ima unutar prostornog plana mogućnost osnivanja urbanog vrta što je rezultat predanog rada naših članova.

NAGRADE

Udruga Gredica je 2013. godine primila međunarodnu nagradu Sozial Marie, koju zaklada Unruhe Privatstiftung dodjeljuje za društvene inovacije. Projekt “Čudesni vrtovi” osvojio je treću nagradu u konkurenciji više od 300 prijavljenih projekata iz nekoliko europskih zemalja.

https://sozialmarie.org/hr/projects/2603

DONACIJE I SPONZORSTVA

Grad Varaždin – ustupio gradsko zemljište za realizaciju projekta društvenog vrta “Čudesni vrtovi” i financirao osnovne radove u pripremi zemlje (2012. – 2014.).

Zagrebačka banka – donacija u iznosu od 109.000 kuna za projekt “Čudesni vrtovi” osvojena na javnom natječaju (2013.).

STH (Husqvarna) – donacija trimera za projekt “Čudesni vrtovi” (2013.).

Boxmark – donacija velikih drvenih paleta korištenih u izgradnji alatnica u projektu “Čudesni vrtovi” (2013.).

Unruhe Privatstiftung – nagrada za projekt “Čudesni vrtovi” u iznosu od 5.000 eura (2013.).

SURADNJA

Udruga Gredica članica je sljedećih formalniih i neformalnih mreža i institucija:

  • Mreža permakulturnih inicijativa
  • Hrvatska permakultura (Zagreb)

U svome radu Udruga Gredica surađuje sa sljedećim institucijama:

  • Grad Varaždin
  • Biovrt – u skladu s prirodom (Čakovec)
  • ZMAG – Zelena mreža aktivističkih grupa (Vukomerić)
  • Hrvatska permakultura (Zagreb)
  • Tranzicijska Pula (Pula)
  • Ospera (Osijek)
  • Zeleni klik (Zagreb)
  • Kopriva (Koprivnica)
  • Zona 00 (Rijeka)
  • Parkticipacija (Zagreb)
  • Moving (Novi Marof)
  • i drugima…